Results

The John Buckley Sports Cork City 10 Miler 2019 women’s race was won by Aoife Cooke who broke the course record in a fantastic time of 57:21.

Jill Hodgins was 2nd in 59.28, and Angela McCann in 3rd place in 59.42.

The men’s race was won by Hiko Tonosa in a time of 49.57, narrowly missing out on the course record by just a few seconds.

Jonathan Escalante-Phillips was 2nd in 50.09, and Tim O Donoghue in 3rd in 50:41.

SENIOR MEN

Place First name Club Time
1st Hiko Tonosa DSD 0:49:57
2nd Jonathan Escalante-Phillips Cambridge & Coleridge 0:50:09
3rd Tim O Donoghue East Cork AC 0:50:41
4th Kevin O Leary East Cork AC 0:51:53
5th John Shine Leevale AC 0:52:23

SENIOR WOMEN

Place First name Club Time
1st Aoife Cooke Youghal AC 0:57:21
2nd Jill Hodgins Leevale AC 0:59:26
3rd Angela McCann Clonmel AC 0:59:38
4th Claire O Brien Watergrasshill AC 1:04:06
5th Linda O Sullivan Watergrasshill AC 1:05:17

 0/35 MEN

Place First name Club Time
1st Gavin Sweeney Togher AC 0:53:12
2nd Graham Swords East Cork AC 0:57:26
3rd Brian Hegarty Ballincollig 0:57:53

0/35 WOMEN

Place First name Club Time
1st Breeda McGinn Donoughmore AC 1:14:51
2nd Fiona O Mahony Traction AC 1:15:50
3rd Angela Walsh Clonmel AC 1:17:48

0/40 MEN

Place First name Club Time
1st Michael Morgan St. Finbarr’s AC 0:53:15
2nd Philip Harty Ferrybank 0:55:09
3rd Jeremy O Donovan St. Finbarr`s AC 0:55:58

0/40 WOMEN

Place First name Club Time
1st Karen Bevan Eagle AC 1:08:54
2nd Michelle Traynor Eagle AC 1:13:18
3rd Mari Burke St. Catherine`s AC 1:15:13

0/45 MEN

Place First name Club Time
1st Vivian Foley Eagle AC 0:53:37
2nd Joe Cunningham St. Finbarr`s AC 0:53:41
3rd John O Brien St. Finbarr`s AC 0:58:24

0/45 WOMAN

Place First name Club Time
1st Susan McGrath   1:11:15
2nd Ester Murphy Middleton AC 1:11:44
3rd Michelle Doherty Clonmel AC 1:12:37

0/50 MEN

Place First name Club Time
1st John Murphy Grange Fermoy 0:59:16
2nd Tom Fox Eagle AC 1:04:32
3rd Neil O Conaill Limerick AC 1:05:27

0/50 WOMEN

Place First name Club Time
1st Mary Buckley Donoughmore AC 1:11:11
2nd Doloras Duffy Watergrasshill AC 1:14:30
3rd Aishling Power Ennis track club 1:16:30

0/55 MEN

Place First name Club Time
1st Anthony Power Clonmel AC 1:09:39
2nd Martin Lynch Ballincollig AC 1:11:18
3rd Sean O Dea Clonmel AC 1:12:29

0/55 WOMEN

Place First name Club Time
1st Mary Sweeney St. Finbarr’s AC 1:14:28
2nd Ann Donnelly St. Finbarr`s AC 1:24:46
3rd Aine Murphy UCC 1:27:21